środa, 18 czerwca 2014

#330 HIMMLER: Buchalter śmierci           Przez krótki okres czasu, przez jaki nazizm panował w Niemczech w najwyższych kręgach politycznych zabłysło kilku ludzi, którzy obok Hitlera byli nietuzinkowymi postaciami, o olbrzymiej władzy i można by bez przesady rzec, mających wpływ na cały ówczesny świat.
            Do takich postaci niewątpliwie zaliczał się Himmler, czołowy morderca trzeciej rzeszy, którego postać w liczącej przeszło 800 stron książce próbuje nam przybliżyć Peter Longerich, a który w przeciwieństwie do innych osobistości był człowiekiem raczej nijakim, i fenomen jego dojścia do tak wysokiej pozycji jest tym bardziej ciekawy i wart prześledzenia .
            Podróż zaczynamy od wczesnego dzieciństwa Heinricha. Autor, obficie powołując się na materiały źródłowe przedstawia nam młodzieńca, który ma problemy z kontaktami z rówieśnikami, jest niepewny siebie, wstydliwy, gadatliwy, a przede wszystkim ma problemy w kontaktach z kobietami, na co położony jest dość szczególny nacisk.
            W obliczu tego faktu zastanawiające jest, że w trakcie dalszej opowieści Longerich nie zagłębia się równie intensywnie w fakt, że Himmler znalazł żonę i miał z nią dziecko. Niestety, o tym, na pewno ważnym wydarzeniu z życia przyszłego oprawcy pojawia się zaledwie wzmianka. Podobnie ma się sytuacja w przypadku całej kariery Himmlera, odkąd wstąpił w szeregi NSDAP. Prawdopodobnie z braku źródeł- Himmler nie prowadził dziennika- dostajemy bardzo niewiele informacji o tym, kim naprawdę był twórca SS. Przytłaczająca większość tej pozycji przedstawia kolejne dzieje kariery politycznej i dojście do władzy, oraz jego stosunek do podwładnych, niewiele mówiąc nam o tym, jak postępował czołowy nazista w momencie, kiedy odwieszał mundur.
            Pomimo skromnych materiałów w zakresie prywatnego życia ojca SS, autor bardzo sprawnie prowadzi nas przez policyjny świat trzeciej rzeszy, którego Himmler był czołową postacią. Eskalacja przemocy, brutalne morderstwa, ludobójstwo na skalę, której nie da się opisać.
            Reichsfuhrer SS był człowiekiem pełnym skrajności. Z jednej strony wyznawał samodyscyplinę, wywyższał niemiecką krew ponad wszystko, wymagał od swoich SSmanów posłuszeństwa, stosowania prawa i względnego przestrzegania zasad moralnych, wysławiał kobiety jako równe, a czasem lepsze od mężczyzn. Z drugiej strony nie wahał się wydawać dziesiątek tysięcy ludzi, których uważał za gorszych na śmierć, zdradzać swojej żony, pomagać upadłym SSmanom, robiąc z nich swoich wiernych niczym psy poddanych. Nie był człowikiem przebojowym, nie był człowiekiem lubianym. Jednak w jakiś sposób dotarł na sam szczyt, a ta książka odsłania nam drogę tego człowieka, która skończyła się w jakże mało efektowny i wiele o nim mówiący sposób.
Autor: PETER LONGERICH
Wydawnictwo: PRÓSZYŃSKI
Oprawa: TWARDA
Format : 16,5 x 24,0 cm
Cena katalogowa: 89,00 zł
2 komentarze:

Jaroslaw_D pisze...

Jeśli interesuje Cię ta postać i chcesz na nią spojrzeć z innej perspektywy to warto zajrzeć do biografii i dzienników Goebbelsa. Z racji pełnionych obowiązków mieli oni ze sobą kontakt więc i można się dowiedzieć jaki mieli stosunek do siebie.

Jest też książka Plan rasy panów - instytut naukowy Himmlera a holokaust. To też całkiem niezła pozycja, choć nie bezpośrednio o Heinrichu.

Tomek pisze...

Goebbelsa mam w kolejce :) Nie interesuje mnie szczególnie żadna postać z nazistowskich Niemiec, bardziej interesują mnie oni jako elementy większej całości, ale dzięki za podpowiedź, może kiedyś wpadnie mi w oko, to się zapoznam. Widzę, że czytanie nie tylko komiksów, ale i książek nie tylko u mnie idzie w parze.