niedziela, 2 marca 2014

#309 Nie istnieją granice ludzkiego okrucieństwa

     Odwiedziłem dziś KL Auschwitz-Birkenau. Każdy powinien to zrobić. Nie chodzi mi o wycieczkę w czasach podstawówki, kiedy człowiek bardziej się skupia na durnych dowcipach i próbach zaimponowania koleżankom. Każdy powinien to zrobić, kiedy dojdzie do wniosku, że dojrzał do tego. Nie da się pewnych rzeczy opisać, nawet patrzenie na nie nie przybliża nas do stanu tego, co ludzie wtedy w obozie, ale i nadal muszą znosić z rąk innego człowieka. Nie da się tego pojąć. Ja w każdym razie nie potrafię.

4 komentarze:

Robert Zaręba pisze...

A najgorsze, że tych zbrodni dopuścił się naród stojący tuż przed wojną na najwyższym poziomie intelektualnym na świecie. Polecam "Doktora Faustusa" Tomasza Manna jako uzupełnienie obrazu.

Tomek pisze...

Czy na intelektualnym, to nie do końca się zgodzę, na technologicznym prawie na pewno. Zapoznam się z ciekawością, dzięki.

Robert Zaręba pisze...

No właśnie dlatego, że niechętnie się zgadzasz na to "intelektualnie", polecam Manna :)

choler pisze...

W każdym z nas jest coś okrutnego, człowieczeństwo jednak polega na tym, aby nad tym umieć zapanować...
Ale jeśli większość narodu popada w taki amok i temu przyklaskuje dla materialnych korzyści, to już nie można tego usprawiedliwić żadną ideologią. To niezwykłe ludobójstwo, bo ze sporymi elementami sadyzmu.